Erdélyi Szervezetek

gyűjtőoldala

Naptár

H K Sz Cs P Szo V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30

ERDÉLYT TÁMOGATÓ SZERVEZETEK TANÁCSKOZÁSA, 2013.11.04.

EMLÉKEZTETŐ
A találkozón 10 személy vett részt és 7 szervezet képviseltette magát a jelenléti ívet csatoltuk.
Ez alkalommal a következő témák szerepeltek napirenden:

- a Székelyek Nagy Menetelésének kiértékelése újabb feladatok kitűzése
- az Erdélyt támogató szervezetek és az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottság találkozójának előkészítése.
- az együttműködés lehetőségeinek kiszélesítése, közös programok, célok támogatása
- kölcsönös tájékoztatás, rendezvény ismertetés, időpont egyeztetés
- egyéb

 A találkozón elhangzott beszámolók, észrevételek alapján a Székelyek Nagy Menetelése és a hozzá kapcsolódó budapesti rokonszenv tüntetés egyértelműen sikeresnek tekinthető.

Bebizonyosodott az is, hogy a civil szervezeteknek fontos szerepe van az egységes és hatékony fellépésben. Mint ahogy a témajavaslatok között is szerepel, szükségszerű a mind szélesebb körű összefogás. Várjuk a magyarországi szervezetek tevékenyebb részvételét a közös munkában és esetenként a rendszeres és gyors választ, véleménynyilvánítást a felvetődő problémákkal kapcsolatban.
Célként jelöltük meg a szorosabb együttműködést az erdélyi, Kárpát-medencei, nyugati civil szervezetekkel is és az egyre szélesedő közös fellépést a nagy horderejű kérdésekben. Ehhez kérjük minden szervezet segítségét, javaslatát, közreműködését a kapcsolatok kialakításában.

A közös fellépés újabb eseményeként Románia nemzeti ünnepére egy közös emlékeztető levél megfogalmazását tervezzük, melyben a Gyulafehérvári nyilatkozatban található, be nem tartott ígéretekre hívnánk fel a figyelmet.

Egy ernyőszervezet létrehozásának gondolatát elvetettük, ennek szükségszerűségét sokéves tapasztalataink nem igazolják, ugyanakkor a jelenleg kialakult "parlamentáris" működési forma mindenben megfelelőnek bizonyult a közös munkához és ennek a továbbépítése a feladat.

Az együttműködés elmélyítésével az eredményesség növelésével kapcsolatban már többször is felvetődött a közös anyagi háttér biztosításának igénye. Lassan megszületett a megoldás: szervezetenként évi 10.000 Ft- ból létrehozunk egy közös pénzalapot, amely kizárólag közös elképzelések, programok támogatására, eszközök megvásárlására használható. A pénzügyi keret központi bővítéséhez kérjük majd a parlament Nemzeti Összetartozás Bizottságának a támogatását is, hisz olyan közérdekű feladatok ellátását tervezzük melyek a legszélesebb tömegeket érintik.
A közös pénzalap megteremtése előfeltétele a további kérdések problémamegoldásának is mint az adatbázis létrehozása, hírlánc kialakítása, rendezvények egyeztetése, népszerűsítése.

Az események gyors egymás utáni követése az Országgyűlés Nemzeti Összetartozás Bizottságával tervezett találkozó időpontjának csúszásához vezetett. Erre a tanácskozásra valószínűleg november harmadik hetében kerül sor. Kérünk minden szervezetet mielőbb küldje el írásban észrevételeit az eddig felvetett témákkal kapcsolatban, illetve azon javaslataikat melyeket ez alkalommal megvitatásra szánnak.


Írásban tett javaslatok:
György-Mózes Árpád elnök, Székelyföldért Társaság
Kedves Barátaim!
Ismételten szeretnék köszönetet mondani azoknak a civil szervezeteknek, akik tevőlegesen is hozzájárultak ahhoz, hogy a budapesti esemény egy világraszóló hír legyen a médiában. Köszönöm a pénzadományokat, amivel hozzájárultatok a tüntetés költségeihez, de köszönet jár azoknak az egyesületeknek is, akik emberanyaggal (filmezés/fényképezés, rendezők biztosítása, mozgósítás) vették ki részüket a rendezvényből. 2013. október 27 után úgy érzem, hogy az autonómiaküzdelem egy új szakaszához érkezett, amely sokkal koncentráltabb aktivitást kíván tőlünk, ezért rendezni kellene sorainkat. Ez alatt azt értem, hogy meg kell nézzük kikre számíthatunk igazából, nem csak egy közös felhívás aláírása kapcsán, mert az a legminimálisabb, ha egy készre fogalmazott szöveg alá (aminek tartalmával egyetértünk) odatesszük az aláírásunkat, de véleményem szerint ennél sokkal több kell. Az adományok beérkezésének sorrendjében ismételten felsorolnám azokat a civil szervezeteket, akik a közös döntés értelmében pénzbeli támogatást nyújtottak:Erdélyi Gyülekezet, EJKE, Orbán Balázs Erdélyi Kör, Erdélyi Magyarok Egyesülete, Erdélyi Szövetség, Társaság a Kárpát-medencei Magyarságért, Székelyföldért Társaság, Székelyföld Szerelmesei Egyesület, Kerepesi Székely Kör és Erdélyi Örmény Gyökerek Egyesület. Remélem senkit nem hagytam ki a felsorolásból és azt is remélem, hogy mindegyik egyesület tagja már ennek a listának. Ha nem, akkor tegyünk róla, hogy az legyen! Bővítsük ki a listát mindenkivel, aki támogatni szeretné az ügyet, hiszen a magyarországi civil szervezetek összehangolt munkájára éppúgy szükség van ebben a témában, mint a világ különböző helyszíneinek az összehangolásában, aminek szervezésében is jó úton járunk.
Tehát következő ülés egyik napirendjének azt ajánlom, hogy legyen közöttünk egy olyan minimális megállapodás, amit minden szervezet elfogad, hogy a Székely Nemzeti Tanács következő felhívására nyugodtabb lélekkel és szívvel időbe tudjunk készülni, mert bizony néha az utóbbi időben kilátástalannak tűnt számomra, hogy meg tudunk szervezni egy hasonló horderejű rendezvényt. És hál’ Istennek a lelkesedés egyre fokozódik, tehát ennél csak nagyobb megmozdulásokat tudunk a jövőben szervezni.
Éhn József alelnök, Székelyföldért Társaság
1. Székelyek Nagy Menetelése: köszönet mindenkinek, aki hozzájárult az október 27-i szimpátia-tüntetés sikeréhez. A csak az utolsó pillanatban összeállt budapesti rokonszenv-tüntetés tapasztalatai alapján feltétlenül szükséges lenne egy olyan közmegegyezésre, amelynek keretében a támogató szervezetek megneveznék azt az ernyő-szervezetet, amely alá - a székely autonómia-követelések ügyében - besorolnak, s amelyet képviseletükkel megbíznak. A jelenlegi, laza, esetleges jellegű szerveződés többre nem képes, márpedig egy hosszú, egyre élesebbé váló küzdelemre kell felkészülnünk!!!
2. Adatbázis: égetően szükséges lenne egy fokozatosan bővíthető, szervezett adatbázis létrehozására, hiszen sok, a magyar Erdélyért-Székelyföldért létrehozott, elkötelezett civil szervezet működik Magyarországon és az autonómia-követelés támogatásához a lehető legtöbb szimpatizánst el kell érni.
3. Rendezvények: ez az értesítési hírlánc - szerintem - jól működik. Az események torlódásának elkerülése érdekében viszont szükséges lenne az adatbázisban szereplő egyesületek rendezvény-felelőseinek előzetes, egymás közötti egyeztetésére. A koordinálás nélkül meghirdetett, egymáshoz közeli időpontban meghirdetett rendezvények általában alacsony látogatottsággal járnak.
4. Közös rendezvény-alap létrehozása: az autonómia-tüntetések támogatása mindenkor anyagi forrásokat igényel. El kell gondolkodni azon, hogyan lehet a jelenlegi, ad-hoc szervezés pénzhiányán szervezettebben segíteni (pályázatok, célra alapított, közös kassza, éves befizetéssel, pl. szervezetenként évi 10.000 Ft)